פסיכותרפיה בילדים בגישה פסיכודינאמית:  כמה דברים שרציתם לדעת וחששתם לשאול/מתוך פסיכולוגיה עברית

מבוגרים מגיעים לפסיכותרפיה על מנת לספר על הקשיים שלהם, להוריד אבן מהלב, ולקבל תובנות חדשות שיעזרו להם להתמודד  טוב יותר.  וילדים?  ילדים לא תמיד יודעים למה הם באים.  ילדים מגיעים כי ההורים מביאים אותם. לפעמים ההורים פונים מתוך מצוקה ולפעמים גם הם לא יודעים למה הם באים. פשוט שלחו אותם מבית הספר.

 

ילדים מגיעים לטיפול ותוהים: האם  אני ילד רע,  האם אני משוגע, או אולי הביאו אותי כי קשה לי ללמוד?  האם אני מגיע לבדיקה רפואית? לנזיפה? לעונש?

 

אנחנו לא רופאים ולא סמכות  מחנכת. כפסיכותרפיסטים (פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים קליניים, ומטפלים בהבעה ויצירה) אנחנו עובדים עם ילדים שכואב להם משהו בלב, ילדים עצובים, מפוחדים, מתוסכלים, כועסים, ועוד. אנחנו מטפלים בגורמים הרגשיים של תופעות התנהגותיות.  לעתים יש גורמים אחרים לאותן תופעות ואז אנחנו מפנים לאנשי המקצוע המתאימים, ובמידת הצורך, מלווים. 

אצלנו , הילד יכול לספר את הסיפור שלו, בדרך שלו, וגם לדעת שסודו שמור.  וילדים, גם כשלא מבינים למה הם באים,  הם יודעים לתקשר.  התקשורת שלהם היא אחרת מתקשורת של מבוגרים. הם מדברים בדרכם. דרך היצירה, המשחק ודרך התייחסותם אלינו. 

טיפול בילד הוא דיאלוג דרך משחק ויצירה המתפתח בין ילד לבין מטפל לאורך זמן.  טיפול טיפוסי יכול להימשך כשנה. אנחנו עובדים עם חומרי יצירה למיניהם ועם כל סוגי המשחקים כולל משחקי פנטזיה, משחקי קופסה, ומשחקי ספורט.   דרך המשחק אנחנו באים להכיר את הילד.  לפעמים הילד ממש מספר את סיפור חייו דרך המשחק. למשל, בן להורים שרבים כל הזמן מציג  בובות מתווכחות או חיילים במלחמה. לפעמים ילד פשוט מביא רגשות, בובות שכועסות, או מפחדות.  הרבה פעמים הילד מתייחס אלינו כמו שהוא מתייחס לדמויות חשובות בחיים שלו, הורים, אחים, חברים, למשל מנסה בתוקפנות וברמאות להביס אותנו במשחק.  

 

אנחנו מקשיבים, מסתקרנים, מנסים להבין, מכילים, ומוצאים דרך לדבר עם הילד על הקושי.  הדיבור על הקושי יכול להיות במסגרת המשחק, כאשר בובה, למשל מתלוננת לבובה אחרת על מה שקורה לה. לפעמים אנחנו גם עוזרים לילד להבין בצורה מפורשת את הקשר בין תכני המשחק לתכני החיים שלו. אך ילדים לא תמיד מוכנים לדבר ישירות על הבעיות שלהם.

 

ואפשר לעבד רגשות גם בלי דיבור ישיר.  למשל, ילד בן ארבע שעבר ניתוח, יכול  לעבד את חוויותיו של חוסר אונים ופגיעות ולהחזיר לעצמו תחושות של מסוגלות כאשר הוא מבצע ניתוחים על בובות הפרווה שלו.

 

פסיכותרפיה יוצרת מרחב המאפשר ביטויים של קושי, אבל לא רק.  במרחב הטיפולי אפשר גם להתחיל לחוות כוחות והצלחות. ילדה לקוית למידה, מתוסכלת מהפגימות שלה וחושבת את עצמה טיפשה, מגיעה לטיפול ויוצרת יצירות אומנות ופתאום מגלה שעל אף שהיא "טיפשה" בחשבון, היא  יצירתית ומוכשרת ברישום ופיסול.  ילדה שחיה בעולם הדמיון  ומרבה לדבר עם בובות משחקת  מטקות בחדר טיפול ומגלה את הכוחות הגופניים שלה ואת יכולתה להתמודד מול יריב ולהתחרות.

 

פסיכותרפיה בילדים היא תהליך איטי.  הילדים שבאים אלינו הגיעו עם בעיות תפקודיות כי הם חסמו את רגשותיהם.   כל ילד מהסיבה שלו.  ילדים יכולים לפחד מאיך שייראו בעיניים של עצמם וגם מאיך שייראו בעיניים של אחרים. ילדים  יכולים לפחד שמישהו קרוב אליהם ייפגע או שהם עצמם ייענשו קשות. למשל, ילדה בת שמונה שגנבה בובות מחברה, חשבה שאם היא תגלה את הסוד, ישלחו אותה לבית הסוהר. לילדים לוקח זמן גם לפתח קשר של אימון עם המטפל וגם לגעת ברגשות בתוך אותו קשר.  הם  צריכים לדעת שכדאי להם להגיד מה לא טוב להם בטיפול ולמה, לפעמים, לא מתחשק להם לבוא, בגלל הקושי בהתמודדות עם רגשותיהם.

 

הליבה של עבודתנו היא ההקשבה לשפה המיוחדת של הילד.  עבודה מול הורים משלימה את התהליך.  בשעות הדרכה מול הורים אנחנו ראשית כל, מקשיבים להורים: לכעס, לתסכול, לחוסר האונים, להתלבטויות, וגם לאהבה ולהצלחות. רק אחר כך אנחנו יכולים לעזור להורים להבין טוב יותר את ילדיהם.  אנחנו מנסים ללמד הורים את השפה המיוחדת של הילד שלהם. עם זה, אנחנו באמת שומרים את הסודות של הילד.  הסודיות מופרת רק כאשר אנחנו רואים שהילד עלול להיפגע או ולפגוע בעצמו או באחרים, אז אנחנו מחויבים לעשות את כל מה שצריך על מנת לשמור על הילד.

 

פסיכותרפיסט ילדים הוא לא הורה טוב יותר.  הוא יועץ חיצוני עם ידע מקצועי, אובייקטיביות מסוימת ותפקיד הרבה יותר קל מזה של ההורה,  (שעת עבודה בשבוע...) ההורים הם האחראיים על התפתחות  ילדיהם.  דו-שיח פתוח עם ההורים המאפשר הבעת דעות שונות ,הוא חיוני לעבודה. כאשר יש הרבה דברים על הילד שההורה יודע טוב יותר מאיתנו.

 

  כל טיפול  מתחיל בתהליך של היכרות כולל דיון משותף בהחלטה אם ואיך לעבוד טיפולית.  במסגרת אותו תהליך ניתן לשאול כל שאלה ולהעלות כל בקשה